Ogłoszenie


KONTAKT:
rockmetalforum.pun.pl@gmail.com
GG: 6338022

#1 2009-12-27 16:32:01

 kudlacz

Rincewind

Skąd: ze Świata Dysku
Zarejestrowany: 2009-08-25
Posty: 3371
Preferowany styl: zajebisty
Ulubione zespoły : te najbardziej zajebiste
LastFM: kudlaty-a7x
WWW

Rock Psychodeliczny

Pierwotnie rock psychodeliczny wywodził się z tradycyjnego rock-and-rolla oraz bluesa, odchodząc w stronę muzycznej awangardy, wzorców dalekowschodnich (np. ragi) a nawet muzyki elektronicznej i jazzu. Bardziej konwencjonalną odmianę psychodelicznego rocka stanowi acid rock.
Sam termin psychodeliczny oznacza odmienny stan świadomości, charakteryzujący się zwiększoną wrażliwością zmysłów na bodźce przyjemne. W istocie, w przypadku słuchaczy i zwykle twórców tej muzyki, stan ten wywołany był zażywaniem substancji psychotropowych jak np. marihuana, meskalina, LSD-25. Muzyka zaś starała się nadążyć za tymi potrzebami.
Psychodeliczny rock charakteryzował się odejściem od tradycyjnej czterotaktowej struktury rock-and-rolla na rzecz swobodnych form muzycznych oraz od standardu trzyipółminutowej piosenki na rzecz dłuższych form, które na koncertach mogły się przekształcić w niekończące się jamy. Cechował się także wpływami jazzu i muzyki innych kultur, głównie indyjskiej (przejawiającymi się wprowadzeniem egzotycznych instrumentów, jak sitar) oraz poetyckimi tekstami, często mistycznymi lub surrealistycznymi, kojarzącymi się z wizjami
Pionierami psychodelicznego rocka byli Janis Joplin, The Doors, Vanilla Fudge, Great Society, Byrds i Grateful Dead. Innymi znanymi przedstawicielami byli Quicksilver Messenger Service, Iron Butterfly, Syd Barrett, Jimi Hendrix[1], Jefferson Airplane i Love w USA, wczesny Pink Floyd, Incredible String Band i późny Pretty Things w Wielkiej Brytanii. Z psychodelią w pojedynczych utworach lub albumach eksperymentowało wiele innych grup, między innymi The Beatles, którzy wnieśli duży wpływ w jej spopularyzowanie, The Rolling Stones, Beach Boys, Led Zeppelin, The Animals. Rock psychodeliczny wywarł wpływ na większość gatunków rocka dominujących w kolejnych dziesięcioleciach, zwłaszcza stał się prekursorem acid rocka i rocka progresywnego.
W latach 90. do nurtu rocka psychodelicznego nawiązała m.in. grupa Kula Shaker.


To nie ja ociekam zajębistością.
To zajebistość ocieka mną aby być bardziej zajebistą.

Offline

 

#2 2009-12-27 16:47:04

Equus

Captain Mal

Zarejestrowany: 2009-09-29
Posty: 4650
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

No w końcu... xD
Ostatnio zaczęłam słuchać bardzo dużo Rocka psychodelicznego. Janis Joplin, Great Society itd. Jimi'ego już trochę mniej.
Stwierdzam iż Rock psychodeliczny jest bardzo, ale to bardzo interesującym (pod)gatunkiem. Tak jakbyś czytał niesamowicie ciekawą  książkę, która ma dużo tomów i każdy kolejny tom jest ciekawszy od poprzedniego.

Ostatnio edytowany przez Malwina (2009-12-27 16:52:32)


Tak bardzo nie.

Offline

 

#3 2009-12-27 17:16:05

FurFur

FURCIFER

3807943
Zarejestrowany: 2009-10-13
Posty: 2703
LastFM: lastfm.pl/user/FurFur_
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

To oni grali rock'a psychodelicznego? xD Nie wiedziałam. To chyba za szybko sie uprzedziałam do tego podgatunku, bo słuchając wczesnych Floyd'ów, to raczej mi się to nie spodobało, muzyka całkowicie nie w moim stylu. Jimi'ego czasami słucham, ale troche inaczej wyobrażalam sobie psychodelię %>

Offline

 

#4 2009-12-28 00:57:20

SarmatAE

Hawkguy

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 3220

Re: Rock Psychodeliczny

To taki mało ważny rodział muzyki rockowej, że w końcu działu swego nie ma. Taki np. hardcore punk jest niezwykle bardziej istotny i w końcu tak wiele więcej osób tego słucha by zasługiwać na sosobny dział. Graaaand

Psychodele grali i Floydzi i Beatlesi i Stonesi i Led Zeppelin i The Who jak i wiele zespołów wymienionych w pierwszym poście. Pierwszy wirtuoz w muzyce rockowej Jimmi Hendrix w acid rocku siedział i była to muzyka wspaniała.
The Verve również psychodele zapodawali, a ten kto nie zna Bittersweet Symphony, to nie wiem co w Europie od ostatnich 15 lat robi.

Ostatnio edytowany przez SarmatAE (2009-12-28 00:59:13)


http://img593.imageshack.us/img593/6406/a0op.jpg

Offline

 

#5 2010-02-04 22:34:00

FurFur

FURCIFER

3807943
Zarejestrowany: 2009-10-13
Posty: 2703
LastFM: lastfm.pl/user/FurFur_
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

SarmatAE napisał:

The Verve również psychodele zapodawali, a ten kto nie zna Bittersweet Symphony, to nie wiem co w Europie od ostatnich 15 lat robi.

Toć 'Urban Hymns' to podobno alternatywa...-_-'

Malwina napisał:

Tak jakbyś czytał niesamowicie ciekawą  książkę, która ma dużo tomów i każdy kolejny tom jest ciekawszy od poprzedniego.

Zapomniałaś jeszcze dodać "całkowicie różny". Każdy gra inaczej, ale wszyscy grają psychodelię. Wiadomo, że nie o to chodzi, żeby wszędzie grali to samo, ale jakieś cechy wspólne muszą być. Jeszcze to rozróżnienie na acid rock, że niby cięższa odmiana psychodelii - czyli co, więcej ćpali od tamtych? Nie kumam tego do imentu.

Offline

 

#6 2010-02-04 23:49:20

SarmatAE

Hawkguy

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 3220

Re: Rock Psychodeliczny

FurFur napisał:

SarmatAE napisał:

The Verve również psychodele zapodawali, a ten kto nie zna Bittersweet Symphony, to nie wiem co w Europie od ostatnich 15 lat robi.

Toć 'Urban Hymns' to podobno alternatywa...-_-'

Owszem. Przecież nie zaprzeczyłem tego tutaj. Napisałem, że kto Bittersweet Symphony nie zna musiał chyba ostatnie 15 lat w afryce spędzić.
FurFur Tobie trzeba wszystko łopatologicznie pisać? -_-'


http://img593.imageshack.us/img593/6406/a0op.jpg

Offline

 

#7 2010-02-05 14:15:32

Equus

Captain Mal

Zarejestrowany: 2009-09-29
Posty: 4650
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

FurFur napisał:

Malwina napisał:

Tak jakbyś czytał niesamowicie ciekawą  książkę, która ma dużo tomów i każdy kolejny tom jest ciekawszy od poprzedniego.

Zapomniałaś jeszcze dodać "całkowicie różny".

Tak, zapomniałam.  Naprawię swój błąd: Tak jakbyś czytał niesamowicie ciekawą  książkę, która ma dużo tomów i każdy kolejny tom jest ciekawszy i całkowicie różny od poprzedniego.
xD

Pozwolę sobie teraz zacytować Wikipedię:

Psychodeliczny rock charakteryzował się odejściem od tradycyjnej czterotaktowej struktury rock-and-rolla na rzecz swobodnych form muzycznych oraz od standardu trzyipółminutowej piosenki na rzecz dłuższych form, które na koncertach mogły się przekształcić w niekończące się jamy

Ostatnio edytowany przez Malwina (2010-02-05 14:16:37)


Tak bardzo nie.

Offline

 

#8 2010-02-05 22:09:56

FurFur

FURCIFER

3807943
Zarejestrowany: 2009-10-13
Posty: 2703
LastFM: lastfm.pl/user/FurFur_
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

SarmatAE napisał:

FurFur Tobie trzeba wszystko łopatologicznie pisać? -_-'

Tak, ale nie oczekuje rzetelnego wyjaśnienia po osobie, która ma robota w avatarze. ;[;p

Mal, wiem, że stać Cię na lepsza ironię ;>

Offline

 

#9 2010-02-05 22:21:38

Equus

Captain Mal

Zarejestrowany: 2009-09-29
Posty: 4650
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

Nie ironizowałam, żartowałam xD
Mam nadzieje, że cytat z Wikipedii pomógł Ci zrozumieć na czym polega Rock Psychodeliczny : )


Tak bardzo nie.

Offline

 

#10 2010-02-06 15:04:47

SarmatAE

Hawkguy

Zarejestrowany: 2009-08-26
Posty: 3220

Re: Rock Psychodeliczny

FurFur napisał:

Tak, ale nie oczekuje rzetelnego wyjaśnienia po osobie, która ma robota w avatarze. ;[;p

Sama jesteś robot


http://img593.imageshack.us/img593/6406/a0op.jpg

Offline

 

#11 2010-03-04 13:43:51

margoQ

SPAM-terrorystka

Skąd: z Szafy
Zarejestrowany: 2010-01-23
Posty: 2746
Ulubione zespoły : Wyjce Kościelne
LastFM: www.lastfm.pl/user/margoQ
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

Widzę, że tu też spory o The Verve się toczą - znowu będę musiała uważać na psychodelicznych kierowców walców?

A tak swoją drogą, to uwielbiam The Doors!!! To, co stworzył Morrison, to dopiero jest psychodela!!!


... Która to wypowiedź mnie znudziła, albowiem nie była o mnie :foch:
                                                                                                  http://userserve-ak.last.fm/serve/126/43815557.gif

Już się nie mogę doczekać aż ujrzę głębię swego zwyrodnienia

Offline

 

#12 2010-03-04 14:27:21

Equus

Captain Mal

Zarejestrowany: 2009-09-29
Posty: 4650
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

margoQ napisał:

A tak swoją drogą, to uwielbiam The Doors!!! To, co stworzył Morrison, to dopiero jest psychodela!!!

Rozwiń.

Ostatnio edytowany przez Malwina (2010-03-04 14:27:40)


Tak bardzo nie.

Offline

 

#13 2010-03-04 17:52:00

margoQ

SPAM-terrorystka

Skąd: z Szafy
Zarejestrowany: 2010-01-23
Posty: 2746
Ulubione zespoły : Wyjce Kościelne
LastFM: www.lastfm.pl/user/margoQ
WWW

Re: Rock Psychodeliczny

Bardzo chętnie: uważam twórczość The Doors za mocno psychodeliczną i "wkręcającą". Wszystkim zainteresowanym proponuję wsłuchać się w takie utwory jak "The soft Parade", "When the music's over", "The end" a nawet "Riders of the storm". Polecam teksty.

"Są rzeczy znane
i są rzeczy nieznane,
A pomiędzy nimi
znajdują się DRZWI"
W.Blake

Ostatnio edytowany przez margoQ (2010-03-04 19:15:05)


... Która to wypowiedź mnie znudziła, albowiem nie była o mnie :foch:
                                                                                                  http://userserve-ak.last.fm/serve/126/43815557.gif

Już się nie mogę doczekać aż ujrzę głębię swego zwyrodnienia

Offline

 

#14 2011-09-18 18:05:49

manieczki

Gość

Re: Rock Psychodeliczny

The Doors rozdają karty to fakt, w zasadzie słuchałem ich od dziecka, kiedyś nie doceniałem ich muzyki ale po czasie uważam że był to świetny będ a Morrison miał jeden z ciekawszych głosów swego okresu.

 

#15 2011-10-15 22:59:29

Mildness

Gość

Re: Rock Psychodeliczny

Polecam : Andwella's Dream, Grave, Them, Andromeda, Aura, Black Veil, Ex Ovo, Grass Roots...
I mogłabym jeszcze dużo. Już trochę w tym siedzę także jakby ktoś chciał jakiś link to dać znać i wrzucę. Rock psychodeliczny from 60's and 70's - FUCKING GOOOOOOD.

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels Queens