kudlacz - 2009-10-21 11:21:40

Industrial metal – nurt muzyczny wywodzący się z połączenia elementów muzyki industrialnej oraz metalu. Jest to graniczny gatunek muzyczny, co sprawia iż jest on dość trudny do zdefiniowania. Najogólniej rzecz biorąc można powiedzieć, iż ten rodzaj muzyki wyróżnia połączenie ostrych, metalowych riffów, którym towarzyszy specyficzny podkład klawiszowy, sample oraz (zwykle) elektronicznie zniekształcony wokal.
Termin industrial metal służy do opisu muzyki grup, które poza standardowym dla muzyki metalowej zestawem instrumentów (jedna lub dwie gitary, bas, perkusja, wokal) w dużym stopniu wykorzystują także elektronikę. Często zamiast perkusji wykorzystywany jest automat perkusyjny, tworzący odhumanizowaną, mechaniczną, "fabryczną" atmosferę utworów. W muzyce wielu wykonawców zaliczanych do industrial metalu, znajdują się także elementy typowe dla innych gatunków muzyki, np. nu metalu, post-punka, techno, itp.
Do najważniejszych zespołów industrial metalowych zalicza się m.in.: Ministry (muzyka z płyty Psalm 69 i następnych), Godflesh, Pitch Shifter wyznaczających granice gatunku. Współcześnie wiele zespołów wykorzystuje motywy charakterystyczne dla tego rodzaju muzyki, przy czym chodzi głównie o połączenie ostrego, metalowego brzmienia gitar z elektroniką. Dość charakterystyczna jest tu muzyka wykonywana przez zespół Fear Factory, którego muzyka, w wielu punktach nie odbiegająca od deathmetalowego standardu, urozmaicona jest bardzo mechanicznym brzmieniem perkusji oraz wyeksponowanymi partiami klawiszy. W niektórych wypadkach wpływy muzyki industrialnej mieszają się z wpływami muzyki techno, co ze względu na zbliżone instrumentarium jest czasami dość trudne do rozróżnienia.
Czasem mianem industrial metalu określa się muzykę, wykonywaną przez zespoły takie jak Das Ich, Rammstein oraz Marilyn Manson, które jednak nie należą do typowych przedstawicieli gatunku, lecz grup wykorzystujących pewien charakterystyczny zestaw instrumentalny bądź pewne typowe dla industrial metalu motywy, brzmienie, itp. Na przykład zaliczany czasem do industrial metalu Rammstein rzadko wykorzystuje sample, nie używa też automatu perkusyjnego, niemniej jednak ze względu na bardzo mechaniczną rytmikę utworów bywa czasami zaliczany do tego rodzaju muzyki.

Rock industrialny jest stylem muzyki rockowej, powstałym po koniec lat 70. XX wieku poprzez połączenie eksperymentów i brzmień industrialu z charakterystycznym dla rockowych stylów, takich jak punk czy metal, ciężkim brzmieniem gitar.
Termin "rock industrialny" pojawił się już na początku lat 80. i początkowo używany był przez zwolenników klasycznego industrialu na określenie muzyki grup takich jak Swans, Front 242 czy Die Krupps, charakteryzującej się głośnymi, mechanicznymi partiami perkusji i bardziej tradycyjną strukturą i melodyką utworów. W rzeczywistości muzyka ta bliższa była kształtującej się w tym czasie scenie elektroniczej muzyki tanecznej; termin dość szybko został uznany za nieadekwatny i wyszedł z użycia, zastąpiony przez "EBM".
Właściwy nurt rocka industrialnego zaczyna się krystalizować w drugiej połowie lat 80., kiedy grupy takie jak Ministry i KMFDM, opierając swoją muzykę na partiach gitar elektrycznych, łączą muzykę industrial z metalem, tworząc nurt metalu industrialnego. Trent Reznor, nagrywający jako Nine Inch Nails, dodał do tak powstałej muzyki elementy glam rocka i muzyki new wave.
W swych początkach rock industrialny był częścią integralną ówczesnej kultury industrial i podział pomiędzy nim, a innymi podgatunkami tej muzyki był płynny; wiele grup kojarzonych z innymi gatunkami industrialu (np. Skinny Puppy, Front Line Assembly) nagrywało albumy w tej estetyce. Jednakże w latach 90. muzyka grana przez zespoły zaliczane do tego gatunku zbliżyła się bardziej do metalu i rocka alternatywnego; stało się to po tym, jak sukces medialny niektórych artystów rocka industrialnego (Nine Inch Nails, Marilyn Manson) wywołał zainteresowanie nim wśród słuchaczy i twórców tych stylów.

https://www.hotelstayfinder.com/